با حضور مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی

آیین تکریم خانواده های شرکت ملی صنایع پتروشیمی درهفته ملی جمعیت برگزارشد

آیین تکریم خانواده های شرکت ملی صنایع پتروشیمی درهفته ملی جمعیت برگزارشد
(سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱) ۱۲:۰۶

مراسم گرامیداشت هفته ملی جمعیت با شعار ایران جوان بمان ، با حضور معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و جمعی از خانواده های کارکنان در محل سالن اجتماعات شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد.

مقدمه
به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، 30 اردیبهشت مصادف با روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.

بنابر آمارهای جهانی و کشوری در 30 سال آینده اگر روند رشد جمعیت به همین رویه باشد کشور با بحران کاهش جمعیت جوان مواجه خواهد شد. از این جهت باید به این مقوله نگاه جدیتری داشت و با برنامه ریزی های مناسب از روند کاهش جمعیت جلوگیری کرد. از اینرو در وضعیت فعلی تشویق خانواده‌ها برای فرزندآوری برای دولت سیزدهم یکی از الویت های مهم به شمار می آید.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی میزبان خانواده ها

شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز همزمان با هفته جمعیت ، طی برنامه ای فرحبخش میزبان کارکنان و خانواده های دارای 3 فرزند به بالا درروز پنج شنبه 29 اردیبهشت ماه بود.

دراین مراسم مرتضی شاه میرزایی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، زینب قیصری مشاور وزیر نفت دراموربانوان و معصومه زمانی زمانی مشاور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در امور زنان و خانواده به ایراد سخنرانی پرداختند. ارتباط صمیمانه و نزدیک حضار با مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، ارائه تجربیات و خاطرات خانواده ها ، مراسم تقدیر و تشکر و مسابقه دارت برای فرزندان از دیگر برنامه هایی بود که دراین مراسم خانوادگی اجرا شد.

روز ملی جمعیت

 

تاکید بر نقش مهم فرهنگسازی در عبور از بحران کاهش جمعیت

در ابتدای این مراسم معصومه زمانی مشاور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درامور زنان وخانواده در ابتدای این برنامه ضمن تبریک هفته و روز جمعیت ، هدف از اجرای این برنامه و دعوت از خانواده های دارای 3 فرزند بالاتر را زمینه و تبلیغی برای فرهنگ سازی خانواده های این شرکت درفرزندآوری بیشتر عنوان کرد .

وی با اشاره به مطالعات صورت گرفته در موسسات معتبر جهانی در زمینه کاهش جمعیت در30 سال اخیر گفت : در کشورهای دنیا نرخ باروری به طور متوسط 33درصد کاهش یافته،در کشورهای مسلمان این نرخ بیش از 44 درصد ودر ایران متاسفانه 70 درصد بوده است که البته این ارقام و درصد کاهش جمعیت در طول تاریخ بی سابقه بوده است بنابراین ما مسئول هستیم که راهکارهایی اندیشیده شود تا از بحران کمبود جمعیت عبور کنیم . در این زمینه الویت اول بحث فرهنگسازی است و ما باید ابتدا در سطح شرکت خود به این امر مبادرت کنیم و زمینه فرهنگی در این خصوص باید ایجاد شود.

زمانی

تشکیل کارگروه بحران کاهش جمعیت در وزارت نفت

در این مراسم همچنین زینب قیصری مشاور وزیر نفت در امورزنان و خانواده اظهارکرد :با توجه به سیاستهای کلی نظام و رویکرد دولت سیزدهم درباره افزایش جمعیت برنامه های زیادی مدنظر است از اینرو در وزارت نفت نیز برای این هفته برنامه های هدفمندی درنظر گرفتیم و همه شرکتهای اصلی و تابعه در این زمینه برنامه هایی را اجرا کردند.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای راه هستیم زیرا تنها 8 ماه از عمر این دولت می گذرد گفت : در 4 ماه گذشته کارگروهی در وزارت نفت متشکل از اساتیدی از خارج از نفت ،شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارتخانه تشکیل شد که دراین کارگروه سعی داریم موانع قانونی ، دیدگاه ها و پیشنهادات را بررسی کنیم و امیدواریم با تداوم جلسات و هم اندیشی و درصورت امکان اصلاح قوانین ،مصوبات این کارگروه ابلاغ و اجرایی شود .

وی گفت : ما در این کارگروه بر3 بخش متمرکز شده ایم ، بخش اول شامل فرهنگ سازی است باید مردم از پیامد این بحران آگاه شوند و اثرات منفی آن درآینده را بدانند .بحث دوم مساله قوانین وتسهیل گری هست براین اساس برنامه هایی برای مجردین ، زوج های جوان و کسانی که می خواهند بچه د ار شوند و یا در مرحله بچه دار شدن هستند در نظرداریم که یا باید ازظرفیت های موجود استفاده کرد یا ظرفیت های جدیدی ایجاد کردکه نمونه آن این هست که ارزشیابی خانمها دردوران بارداری ومرخصی زایمان نه تنها کاهش یابد بلکه در حد بالا در نظر گرفته شود.البته برای خانم های قراردادی وپیمانکار هم سعی کردیم برنامه های تسهیلگری در نظر گرفته شود و ظرفیت های موجود شامل حال این افراد هم شود.همچنین بحث ورزش و آمادگی جسمی خانمهای شاغل در دوران پساکرونا نیز خیلی مهم است و می توان در زمینه  تامین مالی با موافقت مدیران  از بودجه فرهنگی شرکتها استفاده کرد.

ایجاد مهدکودک مجاور در شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آینده ای نزدیک

وی ادامه داد در مرحله دیگر تصمیم داریم مهدکودک مجاور داشته باشیم . و مصمم هستیم که در کلیه شرکت های نفتی این امر محقق شود . خوشبختانه در شرکت ملی صنایع پتروشیمی این موضوع  با استقبال آقای شاهمیرزایی همراه بوده است و پیش بینی می شود در آینده نزدیک مهدکودک مجاور برای آرامش خاطر بانوان  دراین شرکت ایجادشود.

جمعیت9

تاکید بر نقش محوری و مهم خانواده در سلامت و نشاط جامعه

مرتضی شاه میرزایی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شزکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در این مراسم با ابراز خوشحالی از حضور در جمع خانواده های با نشاط شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به روایات واحادیث در خصوص فرزندآوری و کثرت نسل اظهار کرد: با توجه به عدد وارقام منتشر شده در خصوص بحران جمعیت جوان در آینده، ازهم اکنون باید در این زمینه فرهنگ سازی شود و مشوق هایی نیز برای خانواده ها به ویزه زنان شاغل در نظر گرفت تا از این بحران عبور کرد.

وی در خصوص بحث قوانین گفت : اینجانب و همه مدیران و بویژه مدیر منابع انسانی دراین سازمان باید شرایط را به گونه ای رقم بزنیم که مادرانی که تمایل به فرزندآوری دارند یا دارای فرزند بیشتر هستند کمتر دچار دغدغه یا استرس شوند و در مواقع لزوم با آنها همکاری و مساعدت لازم صورت پذیرد.

آیین گرامیداشت هفته جمعیت

درادامه مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در فضایی صمیمی با خانواده ها به گفتگو نشست و دیدگاه ها ونظرات آنان را دراین زمینه جویا شد .

جمعیت10

کارکنان و اعضای خانواده محترم این شرکت نیز به ابراز خاطرات شیرین و تجربیات خود در خصوص فرزندآوری بیشتر و نقش فرزندان در نشاط وپویایی کانون گرم خانواده پرداختند.

رسانه جد1ید

نظرات کلی حضار که دارای بیش از 2 فرزند بودند براین باور بودکه خانواده هایی که دارای فرزند بیشتر هستند پویایی ونشاط در آن خانواده ها بیشتر است و به هرحال تک فرزندی و فرزند کم درآینده ممکن است برای خانواده و جامعه مشکلات خاصی ایجاد کندو برای آینده ایران باید با فرزندآوری از این بحران عبور کرد.

البته در این خصوص عقیده داشتند که با حمایت دولت و مشوقهایی که در نظرگرفته شده است و نیز فرهنگ سازی و تامین مسکن وشغل درآینده برای فرزندان وتسهیل گری برای زنان شاغل می توان به افزایش جمعیت و فرزندآوری بیشترامیدوار بود.

جمعیت11

 

در ادامه این برنامه از همه خانواده ها و حضار با اهدای لوح تقدیر تجلیل بعمل آمد و فرزندان خانواده ها نیز در مسابقه دارت شرکت کردند .

جمعیت6

جمعیت112

شایان ذکر است ۲۴ تا ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به عنوان هفته ملی جمعیت و ۳۰ اردیبهشت روز ملی جمعیت نامگذاری شده است.

تعداد بازدید : ۵۸۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید