آبشار لاتون ، بلندترین آبشار چهارفصل ایران زمین

آبشار لاتون ، بلندترین آبشار چهارفصل ایران زمین
(سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱) ۰۹:۰۳

آبشار لاتون در خطه شمالی کشور و در مرز دو استان گیلان و اردبیل است. این آبشار چشم‌نواز یکی از جاهای دیدنی آستارا است.ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی، مرتفع‌ترین آبشار ایران به حساب می‌آید. با این آبشار زیبا بیشترآشنا شوید.

آبشار لاتون آستارا با داشتن ارتفاعی برابر با ۱۰۵ متر، لقب بلندترین آبشار ایران را ازان خود کرده است. رکوردی که در منابع مهم دنیا از آن یاد شده است اما برخی مدعی‌اند آبشارهای بلندتری هم در ایران وجود دارد که هنوز شناخته و اندازه‌گیری نشده‌اند. در طی مسیر رسیدن به لاتون مناظر و چشم‌انداز بی‌نظیری همچون آبشارها، تپه‌های جنگلی و بسیار زیبا با چشمه‌های فراوان با آبی خنک و نوشیدنی وجود دارد که از تماشای آن‌ها لذت خواهید برد.

پوشش گیاهی و جانوری منطقه

این آبشار در دل جنگلی بکر قرار دارد که تقریبا ۹ ماه از سال سرسبز و با طراوت است. جنگلی متراکم و بکر که در 9 ماه از سال کاملا سر سبز است و انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی در آن جای دارند.

در این جنگل جانورانی نیز وجود دارند که از میان آنها می توان به گرگ، گراز، خرس، جوجه تیغی و همچنین اسب، گاو و گوسفند که اهالی محلی منطقه نگهداری می کنند ، اشاره نمود.

دیدنی ها و امکانات منطقه ی لاتون

روستای کوته کومه: در ابتدای سفرتان به لاتون روستاگردی در کوته کومه و دیدن زبیایی‌های آن را از دست ندهید. این روستا نزدیک‌ترین روستا به آبشار لاتون است و دارای جاذبه‌های چون آبگرم، آسیابی به نام آسیه شوان، گورستان قدیمی است.

آبگرم کوته موته: آبگرم کوته موته تنها آبگرم درون جنگلی کشور است که آن را در ابتدای مسیر صعود به لاتون می‌توانید ببیند. این آبگرم دارای سه دوش و یک استخر، پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق‌هایی جهت پذیرایی از گردشگران و مسافران هستند.

آبشارها: در نزدیکی لاتون و بالا دست آن سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. توجه کنید انتهای مسیر منتهی به آبشار لاتون وخصوصا ما بین دو آبشار ۱۰۵ و ۶۵ متری نیز دارای پرتگاه‌های خطرناک و مرگباری است؛ پس کاملا مراقب باشید.

قلعه لاتون: بر فراز کوه اسپیناس یا اسپینه که در نزدیکی آبشار لاتون قرار دارد قلعه‌ای تاریخی جلب نظر می‌کند. این قلعه متعلق به بابک خرمدین و معروف به قلعه اسپینه یا اسپیناس است. اگر اهل کوهنوردی هستید، دیدن این مکان را بر بلندای کوه و در ارتفاع دو هزار متری از دست ندهید.

دریاچه سوها: می‌توانید دریاچه سوها را هم از نزدیک ببینید. این دریاچه 16 کیلومتر با آبشار لاتون فاصله دارد.

پیاده‌روی تا آبشار لاتون آستارا؛ لذت مسیر

قبل از هر چیزی باید خودتان را حسابی مجهز کنید. حدودا 5 ساعت راه در پیش دارید تا به آبشار برسید. برای همین باید کفش مناسب بپوشید. کوله‌پشتی و آبِ معدنی حتما باید همراه‌تان باشد. نگران طولانی بودن راه نباشید. جاده آنقدر زیبا و بکر است که خستگی را به کل فراموش می‌کنید.

اقامت در کنار آبشار لاتون (آبشار لوندویل)

بعضی ها دوست دارند کنار آبشار چادر بزنند. می‌توانید شب را در جنگل کنار آبشار لاتون بمانید. البته یک سری نکته‌ها را باید برای کمپ زدن در نظر بگیرید.مثلا اینکه در راه جایی برای غذا خریدن نیست و باید به اندازه کافی غذا همراه‌تان داشته باشید. پشه‌بند و کیسه خواب و این جور چیزها هم نباید فراموش شود.

نزدیک‌ترین روستا 2 ساعت تا آبشار فاصله دارد. پس هر چیزی که فکر می‌کنید لازمتان می‌شود را با خودتان ببرید. اگر هم فکر می‌کنید تنهایی برایتان مشکل پیش می‌آید، حتما همراه با یکی از دوست‌ها یا آشناها چادر بزنید.

تعداد بازدید : ۲۲۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید