رئیس کل امور بین‌الملل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبر داد:

افزایش 66 درصدی حجم صادرات محصولات پتروشیمی ایران به ازبکستان

افزایش 66 درصدی حجم صادرات محصولات پتروشیمی ایران به ازبکستان
(شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱) ۱۳:۰۰

رئیس کل امور بین‌الملل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش 66 درصدی مقدار صادرات محصولات پتروشیمی ایران به ازبکستان در سال 2021 نسبت به سال پیش از آن خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد با کاهش تعرفه واردات از سوی این کشور شاهد افزایش چشم‌گیر صادرات محصولات پتروشیمی به ازبکستان باشیم.

به گزارش خبرنگار نیپنا، حسین علیمراد صبح امروز (شنبه، دوم مهرماه) در حاشیه بازدید عبدی‌جمیل ایمیامینوویچ، معاون وزیر انرژی کشور ازبکستان از شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های همکاری میان ایران و ازبکستان بسیار زیاد است، اظهار کرد: بر اساس مذاکراتی که پیش از این بنده در ازبکستان داشتم قرار است کارگروه مشترکی میان دو کشور برای توسعه روابط دو کشور در زمینه پتروشیمی و نفت و گاز ایجاد شود.

وی با بیان اینکه روزانه معادل یک میلیون و 100 هزار بشکه نفت‌خام خوراک در مجتمع‌های پتروشیمی ایران تبدیل به محصولات پتروشیمی می‌شود، گفت: هم‌اکنون ظرفیت اسمی مجتمع‌های پتروشیمی در ایران حدود 91 میلیون تن در سال است که از این میزان به صورت واقعی 65 میلیون تن آن تولید می‌شود.

رئیس کل امور بین‌الملل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: ایران هم‌اکنون در دو هاب ماهشهر و عسلویه خود 41 مجتمع پتروشیمی فعال و 38 طرح در حال ساخت دارد و تا 10 سال آینده چهار هاب پتروشیمی جدید با 30 طرح جدید به این میزان افزوده خواهد شد.

علیمراد یادآور شد: در حوزه کاتالیست‌های مصرفی در صنعت پتروشیمی از 99 نوع مورد استفاده هم‌اکنون 85 نوع آن در ایران تولید می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا 3 سال آینده مابقی کاتالیست‌های مورد نیاز بومی‌سازی می‌شود.

آمادگی ایران برای ارائه خدمات فنی مهندسی پایه به ازبکستان

وی به دستاوردهای ایران در زمینه دستیابی ایران به دانش فنی تولید پلی‌الفین‌ها، پلی‌پروپیلن، آمونیاک، تبدیل گاز به پلی‌الفین‌ها، اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه فرآیند‌های الفینی نیاز آنچنانی به لایسنس خارجی ندارد، از این رو شرکت‌های ایرانی آماده ارائه خدمات فنی مهندسی پایه به کشور ازبکستان هستند.

رئیس کل امور بین‌الملل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: ایران تا پایان برنامه پنج ساله هفتم توسعه تولید صنعت پتروشیمی خود را به 141 میلیون تن در سال خواهد رساند، برای رسیدن به این میزان تولید 69 پروژه جدید پتروشیمی به ارزش 36 میلیارد دلار در کشورمان ایجاد خواهد شد؛ ضمن آنکه از این میزان سرمایه‌گذاری تاکنون 8.5 میلیارد دلار جذب شده است.

علیمراد تصریح کرد: بر اساس قیمت‌های جهانی سال 2016 درآمد صنعت پتروشیمی ایران از 21 میلیارد دلار کنونی در سال 2025 به 37 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی حجم تبادلات محصولات پتروشیمی ایران و ازبکستان را در سال 2021 میلادی بیش از 54 هزار تن اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون انواع محصولات پتروشیمی مانند پلی‌اتیلن‌ها، گلایکول، پی‌وی‌سی، پروپیلن و آمین به این کشور صادر می‌شود؛ به نظر می‌رسد با کاهش تعرفه واردات از سوی این کشور بتوانیم شاهد افزایش چشم‌گیر صادرات محصولات پتروشیمی به این کشور باشیم.

تعداد بازدید : ۷۸۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید