دلارام دینیان :

هدفم مربیگری شنا به صورت تخصصی درآینده است

هدفم مربیگری شنا به صورت تخصصی درآینده است
(پنج شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۱) ۱۵:۰۴

دلارام دینیان یکی از دختران موفق ایران زمین در رشته ورزشی شنا می باشد وی با تلاش و ممارست مستمر خود عناوین رتبه های برتر در مسابقات داخلی و رتبه ششم در مسابقات بین المللی کشورهای اسلامی را از آن خود کرده است. البته وی در ابعاد دیگر ورزشی وهنری نیز فعالیت دارد . به منظور معرفی و تجلیل از خانواده های با استعداد صنعت پتروشیمی با وی به گفتگو نشستیم که در ادامه خواهید خواند:

لطفاً خودتان را معرفی کنید؟

من دلارام دینیان هستم.متولد فروردین ماه سال 1382 در شهرستان ماهشهر ، در طول مدت تحصیل در تبریز بوده ام و درحال حاضر دانشجوی سال دوم فیزیک مهندسی در دانشگاه شهید مدنی این شهر هستم .

چند سال است که دراین رشته ورزشی فعالیت می کنید؟

علاقه من به شنا از اوایل چهار سالگی شروع شد. زمانی که برای اولین باز از طرف مهدکودک به استخر رفتیم و من بدون پیش زمینه خاصی به داخل استخر پریدم. از ان موقع تا به حال به مدت پانزده سال است که در این رشته فعالیت میکنم . دوازده سال است که به طور حرفه ای این ورزش رو ادامه میدهم و در حال حاضر نیز موفق به اخذ مدرک غریق نجات شده ام.

با توجه به وجود رشته های ورزشی دیگر چه شد که شنا را انتخاب کردید؟

با وجود آن که شنا برای من همیشه الویت اول را داشت ولی علاقه من به ماهیت ورزش باعث شد رشته های ورزشی دیگر هم مثل ژیمناستیک، دومیدانی، بستکبال را هم امتحان کنم. با این وجود آرامشی که در عین هیجان از آب میگرفتم کاملا متفاوت بود. شنا ورزشیست که میتوان همزمان دو جو تیمی و انفرادی را در آن تجربه کرد. این مزیت را معدود رشته های ورزشی دارند.

تمرینات شما به چه صورت هست ؟

در حالت عادی سه روز در هفته به مدت دو ساعت و در فصل مسابقات ممکن هست تعداد تمرینات تا شش روز در هفته هم افزایش پیدا کند.

مشوق اصلی شما دراین رشته چه کسی بوده است؟


پدر و مادرم در تمام زمینه ها از جمله شنا همیشه حمایت خودشون را به من ثابت کردند. روز هایی را به یاد دارم که در سوز زمستان مادرم به علت سختی رفت و آمد، دو ساعت تمام در ماشین میماند تا تمریناتم تمام شود. همچنین در تمام مسابقاتم پشتیبان و همراه من بود.

تاکنون درچه مسابقاتی شرکت کرده وچه مقام هایی راکسب نموده اید؟

از سال ۱۳۹۰ در کلیه مسابقات استانی اذربایجان شرقی و کشوری همچنین مسابقات صنایع پتروشیمی و مسابقات وزارت نفت حضور داشتم. در طی این مسابقات در دو رشته تخصصی خودم، قورباغه و کرال پشت به صورت متوالی مقام اول را کسب کردم. همچنین در سال ۹۷ در مسابقات بین الملی کشور های اسلامی با میزبانی تبریز مقام ششم را در رشته ۵۰ متر کرال پشت کسب کردم.

چه مربیانی در قهرمانی شما نقش داشتند؟


اولین مربی من خانم دخانچی در پتروشیمی تبریز بود، بعد ها با عضویت در تیم شنای استان مربیانی چون خانم شکری، خانم بناپور و خانم غلامی نیز در مسیر پیشرفت مرا همراهی کردند.

درآینده در زمینه ورزشی چه برنامه ای دارید؟

مربیگری در این رشته ورزشی از آرزو های من در زمینه تخصصی است. دوست دارم همان طور که برخی از مربیانم دلسوزانه در این راه برای پیشرفت من تلاش کردند، شاگردانی با انگیزه قوی و اینده روشن تر پرورش دهم. همراهی ورزشکاران جوانتر در محیط ورزشی کم لطف از برنامه های اصلی من در این زمینه است.

اوقات فراغت خود را چگونه پر می کنید؟

ورزش همیشه بخشی از برنامه هفتگی مرا پر میکند اما نه تمام آن را. پدر و مادر من از کودکیم در تلاش بودند تا من در بعد های مختلف زندگی تجربه های نسبی کسب کنم و در همین راستا بسیار علاقمند به موسیقی و نوشتن نیز هستم. تارهای گیتار برقی همان ارامش موج های آب را به من انتقال میدهد و با نوشتن در رسانه هایی چون رسانه انلاین سیزده به راحتی فضای به اشتراک گذاشتن عواطفم را دارم. همچنین به عکاسی و ثبت تصویری فضای اطرافم نیز بسیار علاقمندم.

آیا خانواده شما هم اهل ورزش هستند؟


بله، پدرم از نوجوانی بسیار علاقمند به ورزش بود. رشته هایی چون دوچرخه سواری را ادامه داد و در نهایت با ورود به دانشگاه علاقه او به کوه نوردی و صخره نوردی بسیار بیشتر شد. پدرم با داشتن مسئولیت در هیئت های استان، تیم های داشنجویی های هدایت میکرد و در تلاش برای بهتر کردن وضعیت کوه نوردان بود. برای مادرم نیز ورزش از روتین های جدانشدنی برنامه هفتگی اش است، رشته هایی چون بدن سازی و یوگا از رشته های مورد علاقه اوست.

چه توصیه ای برای دختران  علاقه مند به این ورزش دارید؟


فکر میکنم واقع بین بودن یکی از بهترین صفاتیست که هر شخص ورزشکار باید آن را داشته باشد. زمانی که خود شخص به کاستی ها و نقطه ضعف هایش آگاه باشد و به صورت منطقی برای پیشرفت برنامه ریزی کند در مدت زمان کوتاه تری مسیر های ترقی را طی میکند. باید در نظر داشته باشید که ژنتیک ورزشکاری همیشه بعد از پشتکار و دیسیپلین جزو الویت ها قرار میگیرد، با این وجود در تمام مسیر های زندگی، الویت بندی ورزش های حرفه ای و زمان بری چون شنا باید دوباره ارزیابی شود تا از دیگر فرصت های زندگی عقب نمانیم.

پتروشیمی بوشهر دراین زمینه تسهیلاتی برای شما قرارداده است؟

تهسیلات مورد نیاز برای شنا یک تهسیلات مستمر هست که در طول سال باید دریافت بشود. کسانی در پتروشیمی بوشهر کار میکنند و ساکن منطقه هستند، فرزندانشان از این تهسیلاتی که در باشگاه های ورزشی شهرک جم در اختیارشان قرار میگیرد میتوانند استفاده کنند. ولی من در فصل مسابقات اگر میزبان استان های جنوب کشور باشیم از این تهسیلات استفاده میکنم و برای بوشهر شنا میکنم.

در زندگی شما رابطه درس و ورزش چگونه است؟

من همیشه سعی کردم تعادل را در تمام رمینه هایی که فعالیت میکنم حفظ کنم، اگر چه گاهی اوقات موفق نبودم اما در کل توانستم این تعادل را به سر انجام برسانم. فکر میکنم الویت بندی در این رابطه بسیار کمک کننده خواهد بود.

درموقع کسب افتخارات ورزشی چه احساسی دارید؟

اوایل هیجان قهرمانی از تجربیاتی که در طول مسابقات کسب میکردم پرنگ تر بود. اما بعد از گذشت چند سال این هیجان به نحوی مهو شد و جایش را به تجریبات و آشنایی با ورزشکاری شبیه به خودم را داد. حضور در یک تیم ورزشی به صورت طولانی مدت به من یاد داد که برای قهرمان شدن لازم نیست که هر فرد به تنهایی مقامی کسب کند و حاصل تلاش جمع همیشه قابل تقدیر خواهد بود.

چه انتظاری از دیگران و مسئولین دارید؟


در جایگاه یک ورزشکار انتظاراتم از مجموعه های خدمات دهنده مشخص است، چون این سیستم سال هاست که باهم ارتباط دارند و این درخواست ها و نیاز ها به صورت های متعددی مطرح شده و چیز جدیدی برای گفتن ندارم. به غیر از این که در این رشته ورزشی خانم ها بعد از سنین هجده سال به بالا را محدودیت هایی مواجه میشن که دوست دارم برای نسل های کوچکتر این موضوع خیلی زود حل شود.

یک جمله زیبا درمورد ورزش و یا شنا بگویید؟

ورزش کردن برای من باعث بازتاب یک سری از خصوصیت های اخلاقیم است که تنها در شنا و محیط های آبی میتونم به خود واقعیم نزدیک تر بشم.


اگر شناگر نبودید در چه رشته‌ای فعالیت می‌کردید؟ غیر از این ورزش به ورزش دیگری هم علاقه مند هستید؟

من همزمان در رشته کیک بوکسینگ هم فعالیت میکنم و تا به حال موفق به کسب کمربند سبز در این رشته شدم. با این وجود تجربیات و مهارتی که در شنا به دست آوردم با دیگر رشته های ورزشی قابل مقایسه نیست.

کلام آخر وتشکر وقدردانی از کسانی که درموفقیت شما سهم داشتند؟

من خودم را بیشتر عضوی از خانواده بزرگ پتروشیمی میدانم و طی دهه گذشته برای پتروشیمی های متعددی شنا کردم. از جمله پتروشیمی تبریز، بوشهر و پتروشیمی بندرامام. دوست دارم امکانات ورزشی برای تمام خانواده های پتروشیمی و وزارت نفت فراهم شود تا همه فرصت استفاده از این امکانات را در راستای رسیدن به اهداف فردی و تیمی را داشته باشند.

از تمام کسانی که در طول این مدت به من کمک کردند تا مسیر رسیدن به اهداف ورزشیم هموار تر شود نهایت قدردانی را میکنم. امیدوارم روزی بتوانم محبتی که خانواده ام همراه با دلسوزی نثار من کردند را جبران کنم.

با تشکر فراوان از جناب آقای محسنی رییس محترم روابط عمومی بوشهر جهت هماهنگی این مصاحبه

تعداد بازدید : ۳۷۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید