158

عبور از کرونا در صنعت پتروشیمی اتحادیه اروپا- قسمت سوم

عبور از کرونا در صنعت پتروشیمی اتحادیه اروپا- قسمت سوم
(چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱) ۰۸:۰۰

یافته های اصلی - داده های سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که میزان تولید محصولات شیمیایی به سطوح قبل از شروع پاندمی کووید ۱۹ رسیده است، این امر بیشتر به دلیل رشد 10.7 درصدی در محصول تولیدی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در طول سه فصل اول سال ۲۰۲۱ است.

4. قیمت بالای انرژی مستقیماً باعث افزایش محصولات شیمیایی انرژی پر شده است.

 قیمت نفت، مهمترین ماده اولیه در صنعت شیمیایی از روند قیمت نفت پیروی کرده است. به طوری که قیمت مواد شیمیایی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به طور متوسط بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است. به طوری که برخی از تحلیلگران معتقدند که قیمت مواد شیمیایی به بالاترین سطح خود در طول تاریخ خواهد رسید. نمودار ۴ تغییر قیمت های تولید کننده در صنعت پتروشیمی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را نشان می دهد.

نمودار ۴- قیمت های تولید کننده در صنعت پتروشیمی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا

نمودار 4

منبع: Eurostat and Cefic Analysis

 بر اساس آمار منتشر شده قیمت محصولات پتروشیمی در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال گذشته در حدود ۲۸ درصد در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا افزایش یافته است. نمودار ۵ قیمت های تولید کننده در بخش های مختلف تولیدی صنعت پتروشیمی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را نشان میدهد.

 نمودار ۵- تغییرات قیمت مصرف کننده در بخش های مختلف صنعت پتروشیمی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا

نمودار 5

منبع: Eurostat and Cefic Analysis

 

5.  میزان تولید محصولات شیمیایی در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال ۲۰۲۰ ۷ درصد بالاتر بوده است

 در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۱ میزان تولید محصولات شیمیایی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در مقایسه با ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ حدود ۶ درصد افزایش را نشان می دهد. اما در مورد سال ۲۰۲۲ این نگرانی وجود دارد که در مواجهه با مشکلاتی مانند اختلال عرضه، افزایش تورم و ریسک های ناشی از پاندمی کرونا  آیا رشد تولید محصولات پتروشیمی ادامه خواهد یافت. نمودار ۶ تغییرات تولید محصولات پتروشیمی در اتحادیه اروپا را در فاصله بین سپتامبر سال ۲۰۲۳ تام ۲۰۲۱ نشان می دهد.

نمودار ۶- تغییر میزان تولید محصولات شیمیایی در اتحادیه اروپا بین سپتامبر سال ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۱

نمودار 6

منبع: Eurostat and Cefic Analysis

 

تعداد بازدید : ۶۴۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید