میگرن و راه های درمان

میگرن و راه های درمان
(یکشنبه ۳۰ اَمرداد ۱۴۰۱) ۱۴:۲۸

گاهی اوقات افراد به انواع سردرد های مزمن دچار می شوند که یک عامل آن بیماری میگرن است.

میگرن چیست؟

میگرن یک بیماری شایع عصبی است که باعث درد شدید می‌شود و احساس تپش در یک طرف سر ممکن است چندین ساعت طول بکشد و ممکن است تا چند روز ادامه یابد. معمولا شامل سردردی همراه با حالت تهوع است. استفراغ، حساسیت به نور، بو یا صدا، سرگیجه، اختلالات بینایی و سوزن سوزن شدن یا بی حسی صورت، دست ها یا پاها.

تشخیص میگرن

میگرن ها بیشتر از یک الگوی خاص تبعیت می کنند و تستهای متعددی برای این تشخیص وجود دارد. شرایط مشابه آن مثل درد صورت و سردرد های خوشه ای است.

علت میگرن چیست؟

احتمالا برای شما نیز این سوال مطرح شده است که علت میگرن چیست؟ باید توجه داشته باشید که هنوز علت اصلی آن ثابت شده نیست اما در علائم شناخته شده به عنوان حمله میگرنی، برخی از پزشکان معتقدند مغز افرادی که میگرن دارند نسبت به مغز افرادی که این بیماری را ندارد، در برابر محرک‌های محیطی مانند استرس یا اختلال خواب واکنش شدیدتری نشان می‌دهد.

نشانه ها وعلائم

حساس شدن پوست سر، تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها،سرگیجه و احساس سبکی در سر ، حساسیت به نور و صدا، سردر های ضربان دار و کوبنده و فشار دهنده.سردردهای مزمن یا میگرنی که به هیچ داروی خوراکی جواب نمیدهند با تزریق آمپول به عضلات سر که با سوزن های بسیار باریک انسولین انجام میشود بین 70 تا 100% بهبود می یابند. اثر آن دو هفته بعد ظاهر میشود و 12 تا 16 هفته حدودا باقی خواهد ماند.

انواع میگرن که باید بشناسید:

سردردهای میگرنی به چند صورت بروز می‌کنند:

میگرن متداول یا بدون اورا (Aura) : بدون مقدمه بروز می‌کند. این نوع میگرن شایع‌تر است.
میگرن کلاسیک یا با اورا: در این نوع شخص نشانه ای قبل از وقوع سردردش دریافت می کند. به این نشان های هشدار دهنده اورا می گویند که می تواند شنیدن صداهای مبهم و یا دیدن نورهای سفید باشد. حتی برخی افراد در روزهای قبل از سردرد خمیازه های طولانی و مکرر می کشند. در این نوع از میگرن، فرد حدود ۲ تا ۶ ساعت درد شدیدی را در سر خود احساس می‌کند.
میگرن پیچیده: همزمان با سردرد میگرنی نوع دیگری از سردرد هم بروز می‌کند.
میگرن مزمن: این نوع از میگرن بیش از ۱۵ روز در ماه فرد را درگیر خود می‌کند و بیشتر از ۳ ماه طول می‌مکشد. یعنی فرد در بیشتر روزهای ماه دچار سردرد با فرکانس درد مختلف است.
میگرن چشمی: این نوع میگرن، سردرد بسیار شدید همراه با اختلال در بینایی است. میگرن چشمی گاهی منجر به کوری یکی از چشم‌ها یا نابینایی لحظه ای می‌شود. علائم میگرن چشمی دیدن نور سفید، تاری دید، عدم مشاهده قسمتی از میدان دید، است.
میگرن شکمی: این نوع میگرن معمولا در کودکان دیده می‌شود. این کودکان همراه با سردرد، مشکلات گوارشی نیز دارند و ممکن است دچار اختلال در رشد هم شوند.
میگرن حاد: در این نوع از میگرن، افراد گاهی تا دو هفته سردرد دارند. درد این افراد کمتر از درد میگرن مزمن است.
میگرن قاعدگی: این میگرن در دوران قاعدگی یا قبل از آن رخ می‌دهد. این نوع درد، همراه با حالت تهوع است. میگرن قاعدگی گاهی در دوران تخمک‌گذاری رخ می‌دهد. بهترین روش‌های خانگی درمان میگرن‌ قاعدگی را در مقاله ای مفصل بیان کردیم.
میگرن بازیلر: بازیلر نامش را از شریان بازلر مغز گرفته است که یکی از رگ های خونی مغز است. بازیلر تحت انقباضات و اسپاسم قرار می‌گیرد و فرد را دچار علائمی مانند؛ ضعف، لکنت، سرگیجه، وزوز گوش و تاری دید می کند.
میگرن وستیبولار: یا سرگیجه میگرنی که فرد دچار عدم تعادل و سرگیجه و مشکلات شنوایی و بینایی می شود. ممکن است این نوع بدون سردرد و فقط با سرگیجه باشد.

میگرن عصبی: میگرن عصبی از انواع شایع میگرن است که موجب بروز سردرد‌های ضربان‌دار می‌شود.

چگونه از میگرن پیشگیری کنیم؟

گاهی خود بیمار نیز با توجه به شرایط خود، پیشگیری‌هایی را انجام می‌دهد. در اولین قدم، بیمار باید بداند چه عواملی باعث بروز سردرد میگرنی در او می‌شود. با شناسایی این عوامل، آن‌ها را از زندگی خود حذف می‌کند.

تغییرات مختلف در سبک زندگی، مانند تصحیح الگوی خواب و تغذیه، اولین قدم در پیشگیری از میگرن است.

نوشیدن مقدار زیاد آب در طول شبانه روز، یکی از مواردی است که به کاهش دفعات درد میگرنی کمک می‌کند.

ورزش و مراقبه، از دیگر مواردی است که به جلوگیری از میگرن کمک می‌کند.

پزشکان بعضی از داروها را نیز برای پیشگیری از درد توصیه می‌کنند. مکمل‌های ویتامین B12، داروهای ضد افسردگی، داروهای مسکن التهابی و موارد دارویی دیگر که با توجه به منشا سردرد میگرنی برای فرد تجویز می‌شوند.

ترک سیگار و الکل

کم کردن اضطراب و استرس

حذف نکردن وعده‌های غذایی در طول شبانه روز

درمان میگرن

سردردهای مزمن یا میگرنی که به هیچ داروی خوراکی جواب نمیدهند با تزریق آمپول به عضلات سر که با سوزن های بسیار باریک انسولین انجام میشود بین 70 تا 100% بهبود می یابند. اثر آن دو هفته بعد ظاهر میشود و 12 تا 16 هفته حدودا باقی خواهد ماند.

خنک کردن پیشانی برای کاهش درد

جهت رهایش درد، یک بسته یخ بر روی پیشانی، پوست سر یا گردن خود قرار دهید. متخصصان تاکنون از علت این پدیده اطلاع نداشته اما بیان دارند که کاهش جریان خون رونده به سر، می تواند موثر باشد. همچنین، می توان از یک پارچه خیسانده شده در آب سرد استفاده کرد.

دارو های بدون نسخه

در رابطه با داروی میگرن، باید گفت که برخی دارو های مسکن همچون استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن نیازی به تجویز پزشک ندارند. همچنین، می توان درمان های میگرن را به صورت ترکیبی از این دارو ها دریافت کرد.

کافئین

کافئین در قهوه و برخی مواد خوراکی و نوشیدنی یافت شده که رهایش خفیفی از میگرن به افراد ارائه می دهد. این ماده می تواند به جذب سریع تر برخی دارو های میگرن نیز کمک کند. البته، در صورت عدم میانه روی در مصرف کافئین علائم ترک همچون خستگی و سردرد بیشتر گریبان گیر فرد خواهند شد.

یک اتاق ساکت و تاریک

نور شدید و صدا های بلند می توانند سردرد فرد را تشدید کنند. به همین دلیل، رفتن به یک اتاق ساکت و تاریک می تواند به بهبود سریع تر کمک کند.

ورزش برای کاهش درد میگرن

ورزش کردن در حین حمله میگرن نه تنها مفید نیست بلکه به بدتر شدن درد نیز منجر می شود. با این حال، داشتن یک روتین ورزشی خوب در حالت عادی می تواند از سردرد پیشگیری کند. ورزش با رهایش اندورفین در بدن با درد ها مقابله کرده، استرس را کاهش داده و خواب را بهبود می بخشد.

منیزیم

این ماده را می توان در سبزیجات دارای برگ تیره، دانه های کامل و آجیل ها یافت. مصرف این موارد در هنگام بروز میگرن موثر نبوده اما به پیشگیری از آن کمک می کنند. همچنین، می توان پس از مشورت با پزشک منیزیم را به صورت قرص مکمل مصرف کرد.

خواب مناسب

داشتن خواب مناسب به دور نگه داشتن میگرن کمک می کند. خواب های بسیار کوتاه یا بسیار طولانی می توانند سبب بروز سردرد و کاهش آستانه تحمل درد شوند. بهتر است 7 تا 8 ساعت خواب در شب را هدف قرار داده و در زمان های مشخصی به خواب رفته و از خواب بیدار شد.

یوگا

یوگایی که سبب تپش سریع تر قلب می شود می تواند از میگرن پیشگیری کند. البته، این ورزش در برخی افراد عامل بروز میگرن است. چنین افرادی می توانند حرکات را با سرعت آهسته تری انجام دهند. تحقیقات نشان داده اند که یوگا می تواند تعداد دفعات حمله و شدت میگرن را کاهش دهد.

ویتامین B2

ویتامین B2 یا ریبوفلاوین در پیشگیری از میگرن موثر بوده و در شیر، پنیر، ماهی و مرغ یافت می شود. علاوه بر این موارد، قرص مکمل این ویتامین نیز وجود دارد.

مدیریت محرک ها

حملات میگرن گاهی اوقات در اثر مواد خوراکی یا شرایط محیطی بروز می دهند. افراد مبتلا باید این عوامل را شناسایی و از آن ها دوری کنند. شراب قرمز، پنیر قدیمی، گوشت های نمک سود شده، نور های شدید، ماندن در ارتفاع بلند و رایحه های قوی از جمله این عوامل هستند.

گیاه سایبان

این گیاه سالیان طولانی به عنوان درمانی برای درد به کار رفته است. محققان با تکیه بر شواهد بیان دارند که مصرف عصاره این گیاه تعداد و شدت سردرد های افراد مبتلا را کاهش می دهد.


تعداد بازدید : ۳۵۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید