وزیر نفت خبر داد:

صادرات محصولات و کاتالیست‌های پتروشیمی به روسیه

صادرات محصولات و کاتالیست‌های پتروشیمی به روسیه
(چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱) ۱۰:۳۵

وزیر نفت با اشاره به اینکه ایران هم‌اکنون بیش از ۴ میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های بزرگ روسی دارد، افزود: هم‌زمان با این قراردادها بیش از ۴۰ میلیارد دلار تفاهم‌نامه با شرکت‌های بزرگ توانمند روسیه در حوزه‌های مختلف منعقد شده است که صادرات محصولات و کاتالیست‌های پتروشیمی به روسیه در ماه گذشته در این راستا بوده است.

به گزارش نیپنا، جواد اوجی بعدازظهر دیروز (سه‌شنبه، دهم آبان‌ماه) در نشست خبری مشترک با الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه با بیان اینکه پیش از شروع شانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه، کارگروه‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف نشست‌های خوب و سازنده‌ای را برگزار کردند، گفت: خوشبختانه در سه ماه اخیر این نشست‌ها در ایران و روسیه به‌صورت منظم برگزار شد تا بتوانیم جوانب مختلف افزایش سطح همکاری دو کشور را بررسی کنیم.

وی با تأکید بر اینکه توافق‌های خوب امروز در حوزه انرژی، حمل‌ونقل، بهداشت، کشاورزی و... میان ایران و روسیه نتیجه کار خوب تیمی در کارگروه‌های تشکیل‌شده در هر دو کشور است، افزود: ایران و روسیه ظرفیت‌های خوبی به‌خصوص در حوزه منابع هیدروکربوری در منطقه دارند. منابع نفتی و گازی دو کشور امروزه در دنیا بسیار تأثیرگذار است و خوشبختانه تاکنون دو کشور در ائتلاف سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به اوپک پلاس تصمیم‌های خوب و همسویی نیز گرفته‌اند.

وزیر نفت به پنج دیدار رؤسای جمهور ایران و روسیه در سال ۲۰۲۲ اشاره و تصریح کرد: در هیچ زمانی روابط میان دو کشور به این اندازه به یکدیگر نزدیک نبوده است، از این رو باید از این فرصت طلایی نهایت استفاده را برد.

اوجی با اشاره به اینکه ایران هم‌اکنون بیش از ۴ میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های بزرگ روسی برای توسعه میدان‌های نفت و گاز دارد، افزود: هم‌زمان با این قراردادها بیش از ۴۰ میلیارد دلار تفاهم‌نامه با شرکت‌های بزرگ توانمند روسیه در حوزه‌های مختلف همچون احداث خط لوله صادرات گاز به کشورهای همسایه، سوآپ نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی و صادرات محصولات پتروشیمی منعقد شده است. در این راستا ماه گذشته صادرات محصولات و کاتالیست‌های پتروشیمی به روسیه انجام شده است.

وی بر اجرای کارهای بزرگ باقی‌مانده برای توسعه روابط همکاری ایران و روسیه تأکید و اظهار کرد: تلاش می‌شود در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور چالش‌ها و مشکلات پیش‌رو رفع شود. هم‌اکنون اراده قوی در بخش‌ دولتی و خصوصی هر دو کشور برای توسعه روابط و بی‌اثر کردن تحریم‌ها ایجاد شده است.

وزارت نفت
تعداد بازدید : ۹۶۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید