معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی

داخلی سازی نبض توسعه صنعت پتروشیمی کشور است/تسهیل در تامین منابع مالی طرح ها

داخلی سازی نبض توسعه صنعت پتروشیمی کشور است/تسهیل در تامین منابع مالی طرح ها
(سه شنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۱) ۱۴:۱۹

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: استفاده از توان داخلی به ویژه شرکت های دانش بنیان باید از سوی طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی مورد توجه قرار بگیرد.

 به گزارش خبرنگار نیپنا، مرتضی شاهمیرزایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی صبح امروز (سه شنبه 17 آبان) در راس هیاتی  به عسلویه سفر کرد تا با برگزاری نشست های تخصصی با نمایندگان هلدینگ ها و شرکت های پتروشیمی، آخرین وضعیت طرح های در دست احداث در مناطق کنگان، دیر و سیراف بررسی شود.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جریان این نشست های تخصصی، با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت و توانمندی های  شرکت های ایرانی برای ساخت طرح های پتروشیمی، اظهار کرد: امروز صنعت پتروشیمی ایران با تکیه بر توان و دانش شرکت های توانمند ایرانی از جمله سازندگان کالاها وتجهیزات و نیز شرکت های دانش بنیان در مسیر توسعه قرار گرفته است و برنامه های کلان صنعت پتروشیمی  منجر به تحول در سطح منطقه خواهد شد.

وی وجود نیروهای انسانی کارآمد و متخصص در صنعت پتروشیمی را یکی از عوامل اصلی توسعه برشمرد و افزود: فعالیت ها ودستاوردهای کسب شده  در صنعت پتروشیمی ایران، به همت و تلاش نیروهای متخصص کشور تحقق یافته است وهمین امر سبب شده است که شاهد تقاضا برای همکاری های تخصصی پتروشیمیایی از سوی برخی کشورها وتقاضای خرید کالاها ، تجهیزات و کاتالیست از شرکت های ایرانی باشیم.

مرتضی شاهمیرزایی ادامه داد: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و دیگر شرکت های تولید کننده کاتالیست می توانند نیازهای طرح های منطقه کنگان، دیرو سیراف را تامین کنند و دراین راستا هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

 وی با بیان این که تسهیل گری مشکلات طرح ها از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با جدیت پیگیری خواهد شد گفت: رفع برخی چالش ها و مشکلات طرح های توسعه ای پتروشیمی با سازمان ها، نهاد ها و شرکت های دولتی و حمایت از توسعه صنعت پتروشیمی در مسیر تکمیل زنجیره ارزش با هدف توسعه اقتصاد و صنعت کشور تداوم خواهد یافت.

تسهیل در صدور مجوز و موافقت های اصولی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بیان کرد: سرعت ساخت واحد های میان دستی و پایین دستی در مناطق عسلویه، کنگان، دیر و سیراف باید با هدف کاهش خام فروشی و تولید محصولات نهایی شتاب گیرد.

شاهمیرزایی تصریح کرد: صدور مجوز و موافقت های اصولی در صورت دریافت مجوز از سوی سازمان محیط زیست و دیگر مجوزهای لازم مورد نیاز، با در نظر گرفتن قوانین و دستورالعمل های موجود تسهیل خواهد شد و خوشبختانه همکاری و تعامل بسیار خوبی با بخش های مختلف دولت در این زمینه وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: باید در بخش های مختلف صنعت نفت به ویژه در صنعت ارزش آفرین پتروشیمی با استفاده از همه توان موجود در کشور به سوی خودکفایی و بومی سازی حرکت و از سرمایه های موجود در کشورصیانت کنیم.

تامین مالی طرح های پتروشیمی تسهیل می شود

معاون وزیر نفت، با بیان این که با همکاری صندوق توسعه ملی و دیگر نهاد های بانکی و مالی روند تامین سرمایه طرح های پتروشیمی تسهیل خواهد شد، تصریح کرد: مدیریت سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این زمینه برنامه های خوبی دارد و مذاکره های بسیار خوبی انجام شده است که به زودی اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: ساخت طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برای افزایش ظرفیت تولید و نیز تکمیل زنجیره ارزش با توجه به مذاکره های انجام شده با نظام بانکی تحقق خواهد یافت که پیامد آن توسعه اقتصادی و صنعتی کشورخواهد بود.

تعداد بازدید : ۹۳۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید