کتابخانه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، مرجع جامع و به روز اطلاعات تخصصی در صنعت پتروشیمی

کتابخانه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ، مرجع جامع و به روز اطلاعات تخصصی در صنعت پتروشیمی
(چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱) ۱۰:۴۸

24 آبان ماه به نام روز کتاب و کتابداری نامگذاری شده است به این منظور نشریه الکترونیکی خانواده پتروشیمی به منظور معرفی کتابخانه و تجلیل از خدمات این واحد فرهنگی با سرکار خانم شهلا رحیمی رییس کتابخانه مرکزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفتگوی اختصاصی انجام داده است. با این مصاحبه همراه باشید.

 

در ابتدا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی بفرمایید؟

شهلا رحیمی هستم لیسانس علم اطلاعات و دانش شناسی. در سال 1374 کارم رو در شرکت ملی صنایع پتروشیمی شروع کردم. در حال حاضر با سمت رئیس کتابخانه در حال انجام وظیفه هستم.

درخصوص تاریخچه و وضعیت کتابخانه شرکت بودن آن توضیحاتی ارائه بفرمایید؟

مرکز اطلاع رسانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، به منظور تامین نیازهای اطلاعاتی سازمان در سال 1362 تحت عنوان "کتابخانه و آرشیو فنی" تأسیس شد . درسال 1370 به "مرکز اطلاع رسانی"تغییر نام داد. در سال 1374 به منظور سازماندهی،نگهداری و سهولت دسترسی منابع اطلاعاتی، اقدام به راه اندازی سامانه سیمرغ نمود. در سال 1389 سامانه کتابخانه دیجیتال نوسا راه اندازی شد، در این سامانه بیش از 120 هزار نسخه منبع اطلاعاتی الکترونیکی قرار وجود دارد.

کتابخانه شامل چه بخش‌هایی هست؟

این واحد برحسب نیازهای اطلاعاتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی مجموعه‌ای غنی و گسترده از منابع اطلاعاتی در زمینه‌ی موضوعی صنایع پتروشیمی و صنایع وابسته را به صورت گزارشهای تحلیلی فنی-اقتصادی و نیز گزارشهای بررسی بازار محصولات شیمیایی از موسسه های معتبر بین المللی در این زمینه تهیه وگردآوری می نماید.برخی از وظائف کتابخانه به طور خلاصه عبارتنداز:نیازسنجی اطلاعات، خرید و تهیه ، سازماندهی و اشاعه اطلاعات، ارائه خدمات اطلاعاتی به کاربران درون سازمانی و برون سازمانی، انجام مذاکره و تبادل اطلاعات با شرکتهای خارجی و داخلی،مشاوره اطلاعاتی، تعاملات در زمینه مشارکت در تامین و استفاده از منابع اطلاعاتی با بخش های دولتی و غیر دولتی.

 لطفا درباره جامعه استفاده کننده از اطلاعات و ارائه آماری از اعضا و میزان استفاده در سال گذشته توضیحاتی ارائه بفرمایید؟

کل اعضای جاری مرکز اطلاع رسانی 644 نفر هستند و معمولا سالانه حدود 200 عضو جدید داریم. بیشترین سهم اعضا از شرکتهای خصوصی هستند.(40 درصد) و در رده بعدی اعضای دانشجویی ( 35 درصد) بیشترین استفاده کنندگان از منابع می باشند و 25 درصد سایر شرکتهای دولتی و اعضای حقیقی می باشند.

منابع اطلاعاتی مرکز بیشتر به صورت الکترونیکی تهیه می شود در حال حاضربیش از 120 هزار منبع الکترونیکی در کتابخانه دیجیتال موجود است. میزان استفاده از این منابع سالانه 24000بار می باشد.همچنین آمار استفاده اعضای درون سازمانی 11200 بار در سال گذشته بوده است.

برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در بین همکاران چه راهکارهایی دارید؟

البته کتابخانه ما تخصصی هست و بیشتر گزارشهای تخصصی خریداری و گردآوری می شود. ولی به منظور تشویق و ترویج کتابخانی هر ماه یک کتاب را از طریق برید معرفی میکنیم .همینطوربه مناسبت هفته کتاب هر روز یک کتاب معرفی می شود . که اتفاقا با استقبال خیلی خوبی از طرف همکارن مواجه شده است. همینطور ماهانه کتابهایی رو در پورتال مرکز اطلاع رسانی معرفی میکنیم. آدرس پورتالic. nipc.ir می باشد.

با توجه به تحریمهای بین المللی، چالش های تهیه منابع را چگونه پشت سر گذاشته اید؟

از سال 2010 تاکنون مرکز اطلاع رسانی بواسطه تحریمها همواره با چالش تامین منابع اطلاعاتی مورد نیاز صنعت مواجه بوده است. مشکلاتی از قبیل عدم ارسال اطلاعات، مشکلات انتقال ارز و سایر مشکلات که حل کردن هر کدام از این موارد چالش بزرگی برای مرکز بوده است. خوشبختانه مرکز تاکنون توانسته است برای هر کدام از مشکلات ناشی از تحریم راه حلی ارائه نماید که را ه حلهای پیشنهادی تا کنون موفق بوده است به طوری که نه تنها باعث افزایش هزینه ها نشده بلکه هزینه ها را نیز توانسته کاهش دهد و تمامی منابع اطلاعاتی مورد نیاز صنعت را توانسته است تامین ودر اختیار کاربران خود قرار دهد.

آیا این کتابخانه تاکنون افتخاری کسب نموده است؟

بله دریافت لوح تقدیر کسب رتبه برتر تکریم ارباب رجوع در سال 1393

نقش کتابخانه در ارتقا و پیشرفت سازمان و به طور کلی صنعت پتروشیمی چیست؟

- همانطور که می دانید دانش و اطلاعات به عنوان ابزاری قدرتمند است، امروزه شرکت‏هایی موفق هستند که اطلاعات را به موقع مورد استفاده قرار دهند. اولین قدم در اجرای وظایف مدیریتی تصمیم گیری است. با توجه به اینکه تصمیم گیری بدون وجود اطلاعات میسر نیست، پایه اجرایی چنین وظیفه ای فراهم آوردن اطلاعات لازم برای سازمان است. لذا وجود منابع اطلاعاتی به روز

به منظور خدمت وکمک به ارتقا و پیشرفت علمی شرکت، روزآمد نگه‏داشتن و بالا بردن سطح دانش تخصصی کارکنان سازمان ، مهمترین نقش مرکز اطلاع رسانی در سازمان می باشد .کتابخانه با در اختیار داشتن منابع اطلاعاتی شامل گزارشهایی که اقتصاد و فناوری طراحی واحدهای پتروشیمیایی و همچنین قیمتهای به روز محصولات شیمیایی در سراسر دنیا را در بر دارد، مزایاي زیر را دارد:

- تنها مرجع در کشور که با موسسات معتبر تولید و نشر منابع قابل اعتماد بین المللی حتی در شرایط تحریم در ارتباط بوده و آخرین اطلاعات نشر شده در منابع بین المللی را در اختیار متقاضیان و سرمایه گذاران طرح ها قرار می دهد.

- با توجه به سرعت تغییرات در تکنولوژی و طراحی واحدها، آخرین و به روز ترین تکنولوژی های موجود در جهان را که در طراحی بهینه واحدها و همچنین در اقتصاد طرح نقش به سزایی دارد، به منظور افزایش قدرت رقابت پذیری در اختیار متقاضیان سرمایه گذاری قرار می دهد.

- تنها مرجع جامع،کامل و به روز اطلاعات اختصاصی مربوط به طرح های پتروشیمی اعم از بررسی تکنولوژی های تولید، ظرفیت و بازار جهانی محصولات پتروشیمی به تفکیک ظرفیت، عرضه و تقاضای جهانی و پیش بینی رشد مصرف، اطلاعات سرمایه گذاری و هزینه های تولید در کشور

- تنها مرجع دسترسی به اطلاعات اقتصادی احداث واحدهای پتروشیمی

اگرخاطره زیبایی در طول این سالها داشتید بیان کنید؟

تمام لحظاتی که مراجعه کنند گان ما به قصد یافتن اطلاعات مورد نیازشان وارد کتابخانه می شوند و در نهایت با دستی پر و رضایت از کتابخانه خارج می شوند شیرین است . لازم به ذکر است هر سال کتابخانه یک نظر سنجی از اعضا و کاربران خود انجام می دهد که میزان رضایت کاربران برون سازمانی از خدمات ما در سال گذشته 72 درصد بوده است.

سخن پایانی؟

از اینکه این فرصت در اختیار ما گذاشته شد تا بتوانیم یک معرفی خلاصه ایی از کتابخانه داشته باشیم تشکر و قدردانی می کنم.


 

تعداد بازدید : ۱,۴۷۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید