بررسی هفتگی «نیپنا» از سهام های پتروشیمی در بازار سرمایه

بررسی هفتگی «نیپنا» از سهام های پتروشیمی در بازار سرمایه
(شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱) ۱۰:۵۳

از 33 سهمی که هفته گذشته افزایش قیمت داشتند 7 سهم سودی کمتر از 5 درصد کسب کردند، 10 سهم سود بین 5 تا 10 درصد را تجربه کردند و 15 سهم نیز سود چشمگیر بالای 10 درصد داشتند.

به گزارش نیپنا ، بازار سرمایه در اولین هفته کاری زمستان (3 – 7 دی ماه) هفته ای گرم، امیدبخش و پرسودی را پشت سر گذاشت. افزایش قیمت ها به اندازه ای بود که علی رغم اینکه در این هفته 4 روز کاری وجود داشت ولی سهام های با سود بالای 10 درصد بسیار بودند. صف های خرید بعد از دو سال شدت گرفت و بازدهی بورس از طلا و ارز بیشتر شد.

شاخص کل بورس که در آغاز معاملات این هفته یک میلیون و 496 هزار واحد بود به اندازه ای بالا رفت که طی همین هفته با قدرت دو کانال بالاتر رفت و در پایان معاملات روز چهارشنبه به عدد یک میلیون و 647 هزار واحد رسید که به این ترتیب در این هفته سرمایه گذاران به طور میانگین سودی بالاتر از 10 درصد را کسب کردند.

وضعیت سهام پتروشیمی نیز در این هفته بسیار چشمگیر بود. این گروه سهام به دلیل ارزش ذاتی بالای خود بدون شک در وضعیت مطلوب بازار، گروهی بسیار سودده خواهد بود و این امر در این هفته به تمامی خود را نشان داد. این هفته از میان 33 سهم قابل خرید و فروش این گروه هیچ سهمی با کاهش قیمت روبرو نشد و همه این سهم ها افزایش قیمت های عموما بالا داشتند.

بیشترین سود

از 33 سهمی که در این هفته افزایش قیمت داشتند 7 سهم سودی کمتر از 5 درصد کسب کردند، 10 سهم سود بین 5 تا 10 درصد را تجربه کردند و 15 سهم نیز سود چشمگیر بالای 10 درصد داشتند. طلایه دار افزایش قیمت ها ، این هفته پتروشیمی نوری (نوری) بود که با سودی بالاتر از 20 درصد چشم ها را خیره کرد. در پایان معاملات سه روز در این هفته صف خرید برای این سهم وجود داشت و هر روز سقف افزایش قیمت شامل حال این سهام می شد.

پنج سهم پرسود این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد

درصد سود

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

نوری

20.3

96190

115750

-

شاروم

19.6

16720

20000

-

شاراک

17.1

31000

36310

صف خرید

کرماشا

15.9

59720

69240

-

بوعلی

14.6

30710

35200

-

چشم انداز هفته آینده

این سومین هفته ای بود که بورس روی مدار افزایش قیمت افتاده و به این ترتیب امیدهای بسیاری در این بازار شکل گرفته است. شکل گیری صف های خرید متعدد نشان می دهد که سرمایه گذاری با امید به آینده همراه شده است. در میان سهام پتروشیمی سهم پتروشیمی های تندگویان (شگویا)، آبادان (شپترو)، خراسان (خراسان)، جم (جم)، امیرکبیر (شکبیر)، خارگ (شخارک) و شازند (شاراک) در پایان معاملات روز چهارشنبه همچنان صف خرید داشت که می تواند در آغاز معاملات هفته پیش رو باعث افزایش بیشتر قیمت این سهم ها شود.

این شرایط البته می تواند خطرناک هم باشد. اینکه عموم سهم ها با افزایش قیمت مواجه هستند می تواند باعث تبلیغات کاذب افراد سودجو شود و افراد غیرحرفه ای را متمایل به خرید سهم های کم ارزش کند و این امر یکبار دیگر زیانی را به سرمایه گذاران غیرحرفه ای این بازار در آینده وارد سازد.

آگاهی از وضعیت شرکت ها و مشورت با افراد مطلع و حرفه ای های این بازار می تواند باعث سرمایه گذاری مطمئن در این بازار شود.

تعداد بازدید : ۱,۹۷۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید