الینا عبدی شاعر نوجوان:

شعر رقص زیبای عواطف و خیال بر قلم است

شعر رقص زیبای عواطف و خیال بر قلم است
(یکشنبه ۳۰ اَمرداد ۱۴۰۱) ۱۱:۵۶

الینا عبدی دخترنوجوانیست که بیشتر اشعار وی در قالب غزل سروده شده است و در بسیاری از مسابقات و جشنواره های فرهنگی و ادبی موفق به کسب رتبه های برتر در این زمینه شده است.حاصل گفتگوی ما با این نوجوان هنرمند را بخوانید:

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟

سلام الینا عبدی هستم ، متولد آذرماه سال ۱۳۸۵ در تهران ، دانش آموز پایه ی دهم دبیرستان فرزانگان .مادرم خانم طاهره امن زاده کارمند شرکت ملی صنایع پتروشیمی هستند .

چه زمانی متوجه شدید که دراین زمینه استعداد داریدو به دنیای شعر وشاعری پا گذاشتید؟

از همان دوران کودکی و در سن خیلی کم به شعر و داستان علاقه داشتم . هرشب قبل از خواب مادرم برایم کتاب‌ داستان و شعر می‌خواند و از همان ابتدا به حوزه ادبیات علاقه مند بودم . به طوری که تا قبل از ورود به مدرسه شعرهای زیادی از جمله بعضی شعر های مولانا را حفظ کرده بودم .تقریبا از ۱۰ سالگی شروع به نوشتن کردم که شامل داستان کوتاه و شعر های کودکانه میشد ولی از سال هفتم به بعد به طور جدی تر به شعر پرداختم .

چه کسی مشوقتان بود و آیا درخانواده تان کسی به شعر وشاعری علاقه مند است؟

اولین مشوقم خانواده بودندکه با شنیدن اولین نوشته هایم من را مورد تشویق قرار دادند تا این مسیر را دنبال کنم تقریبا همه ی خانواده ما علاقه به شعر و ادبیات دارند به ویژه پدربزرگ و مادرم که خودشان هم بخشی از اوقات فراغتشان را به خواندن کتابهای شعر می گذرانند.بعد از خانواده ، معلم‌ها و دوستانم در مدرسه بودند که ذوق ادامه راه را در من بیشتر کردند.

سروده های شما در قالب چه مضمونهایی است؟

بیشتر اشعار من در قالب غزل هستند واز آنجاییکه ذات غزل با مفاهیم عاشقانه و عرفانی گره خورده است . من نیز در غزلهایم بیشتر به بیان عاطفه و احساسات میپردازم.

علت انتخاب شما برای این مضمون وسبک چیست؟

به نظر من لطافت و زیبایی شعر به خلوص احساس و عاطفه ی پشت آن بر می‌گردد و خیال انگیزی که از ارکان اصلی شعر است نیز بر دلنشینی آن می افزاید در قالب غزل این ظرافت و زیبایی بیشتر به چشم می‌خورد .از طرفی علاقه ای که به غزلیات حافظ داشته ام نیز در انتخاب این سبک تاثیر گذار بوده است

آیا با اساتید بنامی هم درارتباط بوده یا هستید ؟

طبیعتا برای پیشرفت در هر حوزه ای نیاز به آموزش هم هست در این راستا با راهنمایی یکی از معلمانم دوره های آموزشی از جمله "عروض و قافیه" و "نویسندگی خلاق" را در موسسه اسرا گذرانده ام .

کدامیک از شاعران کلاسیک وکدامیک از شاعران معاصر بیشترین تاثیر را روی شما گذاشته وبه شعر کدام شاعر بیشتر علاقه مند هستید؟

من در میان شاعران کلاسیک ، شعرهای حافظ ، سعدی، فردوسی و مولانا و بعضی دیگر از شعرای بزرگ ایرانی را خوانده ام اما درمیان آنها نسبت به اشعار لسان الغیب احساس انس و علاقه بیشتری دارم به طوری که تفال به حافظ یکی از دلخوشی های روزانه‌ی من است .از میان شعرای معاصر نیز به اشعار زنده یاد استاد اخوان ثالث و خانم نجمه زارع علاقه مندم .

تاکنون چه موفقیت هایی در زمینه شعر کسب کرده اید؟

در مسابقه فرهنگی هنری فردا در سال ۹۸، رتبه اول منطقه ۶ و در سطح استان رتبه سوم را کسب کردم .در سال ۱۴۰۰ نیز در مسابقات فرهنگی هنری فردا و پرسش مهر مقام دوم را در رشته شعر کسب کردم .همچنین در جشنواره های ادبی دیگر نیز مانند صدای پای نور و .... نیز شرکت کرده و رتبه هایی را به دست آورده ام

آیا به هنرهای دیگری هم علاقه مند هستید؟ توضیح دهید درزمینه افتخارات دیگر هم مثل خوشنویسی و .... بیشتر توضیح دهید؟

بله در حوزه موسیقی به سازهای سنتی علاقه مندم و تار مینوازم . خوشنویسی را نیز دوست دارم و دنبال میکنم . در حقیقت ورود من به دنیای شعر با خوشنویسی آغاز شد از آنجا که برای تمرین خوشنویسی ابیات زیبایی را انتخاب میکردم تکرار خواندن و نوشتن اشعاردر تقویت ذوق شعر در من تاثیر گذار بود . در زمینه خوشنویسی دو مقام درمسابقات فرهنگی هنری در سطح منطقه ، برای دو رشته‌ی خط نستعلیق و خط شکسته نستعلیق کسب کردم. همچنین در اوقات فراغت هنرهای دستی از جمله قلاب بافی و عروسک سازی را نیز انجام میدهم.

آیا مجموعه ای از اشعار دارید؟ تاکنون آن را منتشر کرده اید؟

مجموعه ای از شعرهایم جمع آوری و دسته بندی کرده ام اما تابحال آنها را منتشر نکرده ام . امیدوارم پس از تکمیل مجموعه آن را به چاپ برسانم.

شما بیشتر درچه زمانهایی احساس می کنید که شعر به ذهنتان خطور می کند؟ الهام می گیرید یا ذهن خود را درگیر می کنید؟

گمان میکنم که نقطه آغاز آفرینش یک شعر بیشتر شبیه الهام است تا اندیشه. بیشتر از عاطفه می‌آید تا فکر و خیال . واکنش آدم ها وقتی درگیر عاطفه شود و با ظرافت در کلام بگنجد ، بصورت شعر نمایش پیدا می کند و این اتفاق می‌تواند در هر زمانی رخ بدهد چه هنگام سحر چه در تاریکی شب چه در تنهایی و خلوت جه در ازدحام و میان جمعیت.

پیشنهاد شما به کسانی که علاقه مند به سرودن شعر هستند چیست؟ به نظر شما به جز علاقه چه موارددیگری برای شاعر شدن لازم است؟

از نظر من توانایی سرودن شعر یک موهبت خدادای است و بجز علاقه، نیاز به استعداد نیز دارد . کسی که استعداد و علاقه به شعر دارد می‌تواند با خواندن اشعار شاعران دیگر ، با دنیای شعر مانوس شود و بعد شعر های خودش را بنویسد . البته که آموزش و تمرین هم مورد نیاز است تا شاعر را به درجه شکوفایی وپختگی برساند

جاودانه ترین بیت یا شعری که درذهنتان مانده چیست ؟

از نظر من تمام اشعاری که امروزه از گذشتگان بجامانده و به دست ما رسیده ، جاودانه بودند که پس از گذر قرن ها همچنان بر زبانها جاری هستند ،اما اگر بخواهم یک بیت را بعنوان نمونه بخوانم، این بیت لطیف و زیبا از غزلیات حافظ را می‌گویم:

عماری دار لیلی را که مهد ماه در حکم است
خدارا در دل اندازش که بر مجنون گذار آرد

آیا تاکنون شعری دروصف خانواده خود گفته اید؟

بله ، تعداد زیادی از شعر هایم ، برای مادربزرگ عزیزم است که بعد از فوت ایشان، دلتنگی هایم را برایش در قالب شعر مینویسم و مطمئنم که او شعرهایم را می‌شنود. خیلی دوست دارم که اولین مجموعه که از شعرهایم را با عنوان" نامه هایی برای او " منتشر و تقدیم به او نمایم.

جمله ای توصیفی درخصوص شعر بگویید؟

شعر رقص زیبای عواطف و خیال بر قلم است که غمش به لطافت اشک ، شادی اش به شیرینی لبخند و عشقش به پاکی باران است .

فکر می کنید چه اشخاصی در اندیشه ی شعری شما تاثیر گذار بوده اند؟

احتمالا خیلی از کسانی که روزی شعرشان را خوانده ام برایم تاثیر گذار بوده اند . اما کسی را که مشخصا دوست دارم نام ببرم ، مرحومه خانم نجمه زارع است .از میان بسیاری از غزل سرایان معاصر با اشعار ایشان عمیقا احساس همرنگی و همدلی دارم. مطمئنا اگر ایشان عمری بلند تر داشتند مثل ستاره ای در دنیای شعر می‌درخشیدند. از نظر من ویژگی خاص اشعار او عاطفه و احساس سرشار و بیان بسیار ساده و روانشان است. سبک نوشته های من تا حدودی مشابه و الهام گرفته از اوست .

به نظر شما چه مکانهایی در پرورش شعر و شاعری می توانند موثر باشند؟

از نظر من هرچیزی و هرجایی جایی در این دنیای شگرف پرچمدار نوعی خاص از احساس و خیال است . چه هیاهوی شهر باشد ،چه آرامش طبیعت چه تلاطم دریا و چه سکوت کویر . هر چیزی به تنهایی دنیایی خاص دارد و همه چیز در کنار هم یک کل واحد ارزشمند می سازد . به نظر من تمام آفرینش ارزشمند است و می‌توان هرجایی ، در هر زمانی و از هر چیزی الهام گرفت و جهان پنهان پشت آن را کشف کرد .

در تنهایی چه شعری رو با خودتون زمزمه می کنید ؟

به حال و هوای آن لحظه بر می‌گردد حقیقتا همیشه یک شعر ثابت را نمی‌خوانم . در عالم تنهایی نسبت به احساسی که آن موقع دارم شعری همنشینم می‌شود اما غزل زیر را از نجمه زارع بسیار دوست دارم و در خلوتم میخوانم:

لکنت شعر و پریشانی و جنجال دلم
چه بگویم که کمی خوب شود حال دلم

کاش میشد که شما نیز خبردار شوید
لحظه ای از من و از درد کهنسال دلم

از سرم آب گذشته‌ست مهم نیست اگر
غم دنیای شما نیز شود مال دلم

عاشق نان و زمین نیستم این را حتما
بنویسید به دفترچه ی اعمال دلم

آه یک عالمه حرف است که باید بزنم
ولی انگار زبانم شده پامال دلم

مردم شهر خداحافظتان من رفتم
کسی از کوچه ی غم آمده دنبال دلم

آخرین سروده شما کی بوده است؟ در آبان ماه سالجاری

یکی از اشعار کوتاه خودتان را بخوانید

به کنج چشم مشکین و فریبایت دلم در بند
دلم در بند و جانم خون و بر لبهای تو لبخند

خیالی نیست از درد و ملالی نیست از زخمت
روا باشد برو خونم که عشقش بر دلم افکند

تو اهل آسمان هایی ، من از وادی دنیایم
تو آن سروش رویایی که مردم خواب می‌بینند

گذار لحظه های من به شوق دیدن رویت
دریغا باز میداری نگاهی ساده را هرچند

زمان با تیغ بی مهری جراحت می‌خورد هردم
نمی‌میرد خیال تو ، به جان خسته ام سوگند

چه توصیه ای برای همسن وسالهای خودت برای موفق شدن در زمینه کارهای هنری دارید؟

 تنها پیشنهادی که دارم این است که برای پیدا کردن استعداد و دنبال کردن علاقه‌هایشان تلاش کنند و در این مسیر برای خود فرصت انتخاب کردن و اشتباه کردن قائل شوند . بی شک خداوند هر کسی را منحصر به فرد آفریده و برای خلق شگفتی خاصی به این دنیا فرستاده پس ما باید به دنبال هدف خاص خود باشیم و در این مسیر از تلاش و شکست نترسیم.

درمورد جایگاه و ارزش هنر هم بفرمایید.

هنر جان است برای زندگی ، رنگ است برای تابلوی نقاشی . بنظرم در وصف هنر ، هین بیت شعر گویایی کافی را دارد.

" غیر از هنر که تاج سر آفرینش است
دوران هیچ منزلتی جاودانه نیست"


تعداد بازدید : ۲,۸۹۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید