۴۴ سال صعودِ صنعت پتروشیمی

۴۴ سال صعودِ صنعت پتروشیمی
(پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱) ۱۷:۴۶

صنعت پتروشیمی ایران امروز پس از گذشت ۶ دهه فعالیت، کارنامه‌ای قابل دفای از خود به جا گذاشته است؛ به‌ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و گذر از دوران سخت دفاع مقدس و بازسازی مجتمع‌های آسیب‌دیده در جنگ تحمیلی، تحریم و کرونا به جایگاهی دست یافته است که به‌عنوان صنعت پیشران و راهبردی کشور شناخته شده و امروز بسیاری از صنایع دیگر وابسته به تولیدات این صنعت است، بنابراین اهتمام ویژه برای توسعه این صنعت بسته به نیازهای روز ضرورت دارد تا صنعت پتروشیمی ایران به جایگاه واقعی خود با وجود منابع هیدروکربوری در دسترس و کافی دست یابد.

۱۱ برابر: تاکنون بیش از ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران انجام شده است که در نتیجه آن ۶ مجتمع فعال در سال ۱۳۵۷ به ۶۸ مجتمع در پایان سال ۱۴۰۰ رسیده است. ۲۱ مجتمع تولیدی و دو واحد یوتیلیتی در قطب عسلویه، ۲۰ مجتمع تولیدی و یک واحد یوتیلیتی در هاب ماهشهر و ۲۴ مجتمع تولیدی پتروشیمی در سایر مناطق کشور فعال هستند.

۳۰ برابر: ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی ایران از سالانه ۳ میلیون تن در سال ۱۳۵۷ در پایان سال ۱۴۰۰ به ۹۰.۲ میلیون تن در سال رسیده است و این رقم براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته برای توسعه متوازن صنعت پتروشیمی به حدود ۲۰۰ میلیون تن در سال ۱۴۱۱ می‌رسد.

۴۱ برابر: تولید صنعت پتروشیمی از ۱.۶ میلیون تن در سال ۱۳۵۷ به ۶۵.۳ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ رسیده است که از این مقدار ۳۵.۷ میلیون محصول نهایی قابل فروش در سال ۱۴۰۰ تولید شد، در حالی که مقدار فروش کل محصولات پتروشیمی در سال ۱۳۵۷، ۱.۵۲ میلیون تن بوده است.

۱۴۴ برابر: صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۰ درآمدی معادل ۲۳ میلیارد دلار را برای کشور محقق کرده است. پیش‌بینی می‌شود درآمد فروش صنعت پتروشیمی در پایان امسال به بیش از ۲۷ میلیارد دلار برسد. این در حالی است که درآمد این صنعت در سال ۱۳۵۷، ۰.۱۶ میلیارد دلار بوده است.

۴۲ برابر: مقدار صادرات محصولات پتروشیمی از ۰.۶ میلیون تن به ارزش ۰.۰۵ میلیارد دلار در سال ۱۳۵۷ به ۲۵.۵ میلیون تن به ارزش حدود ۱۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ رسیده است.

۱۸ برابر: ۰.۵۷ میلیون تن محصول پتروشیمی به ارزش ۱۱ میلیارد ریال در سال ۱۳۵۷ در بازار داخلی به فروش رفت که این مقدار در سال ۱۴۰۰ به ۱۰.۲ میلیون تن به ارزش ۸ میلیارد دلار رسیده است.

نکته: عملکرد صنعت پتروشیمی به‌صورت سالانه محاسبه می‌شود، بنابراین به‌دلیل کامل نشدن سال ۱۴۰۱، سال ۱۴۰۰ برای مقایسه در این گزارش آمده است.

شانا
تعداد بازدید : ۳,۰۰۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید