معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی

پیشرفت‌های صنعت پتروشیمی غیر قابل توقف است/ایران بازار بلند مدت برای سرمایه‌گذاران

پیشرفت‌های صنعت پتروشیمی غیر قابل توقف است/ایران بازار بلند مدت برای سرمایه‌گذاران
(سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲) ۱۷:۲۷

معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت صنعت نفت و خصوصا صنعت پتروشیمی ایران در جایگاهی از نظر پیشرفت و توسعه قرارد دارد که هیچ کس نمی‌تواند جلوی پیشرفت آن را بگیرد و مانع صادرات محصولات پتروشیمی کشورمان به خارج شود.

به گزارش نیپنا، مرتضی شاهمیرزایی معاون وزیر نفت  و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در برنامه گفتگوی ویژه شبکه بین المللی پرس تی وی در آستانه تحویل سال نو و هفتاد و دومین سالگرد ملی شدن صنعت نفت، ضمن تبریک سال نو و نوروز به همه ایرانیان، گفت: این روز برای همه کسانی که در صنعت نفت مشغول هستند روز مهمی هست زیرا به ملی شدن نفت بعد از ۷۲ سال بر می‌گردد. همه مردم و متخصصان در تلاش بودند تا با ملی شدن صنعت نفت، درآمد‌های نفتی به کشور بازگردد.

وی ادامه داد: وقتی ۱۱۴ سال پیش اولین بشکه نفت در مسجد سلیمان تولید شد، نفت ایران در اختیار انگلیسی‌ها بود و نواب صفوی که در آن زمان در پالایشگاه آبادان کار می‌کرد و موج اقداماتش به مجلس آن زمان رسید و در نهایت در این روز تلاش‌هایی که وطن پرستان از خود به خرج دادند مخصوصا در صنعت نفت به ملی شدن نفت انجامید و این تلاش‌ها ادامه داشت تا اینکه به انقلاب اسلامی رسیدیم.

شاهمیرزایی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی شرکت‌های آمریکایی و خارجی از ایران رفتند. ما سابقه ۱۲ هزار ساله در تمدن داریم که آثار آن در موزه‌های جهان وجود دارد. در سال ۱۹۷۹ وقتی مستشاران خارجی از ایران خارج شدند، متخصصان داخلی دست به کار شدند و حتی برای یک روز هم تولید نفت و گاز و محصولات پتروشیمی متوقف نشد و این تلاش‌ها در حالی بود که حتی قطب پتروشیمی ایران در ماهشهر در زمان جنگ تحمیلی مورد اصابت موشک‌های رژیم بعث عراق قرار گرفت.

وی در ادامه، گفت: برای روشن شدن ابعاد شگرف صنعت نفت باید عرض کنم که مجموع ذخایر نفت و گاز ایران در کل جهان مقام اول را دارد و این پشتوانه‌ای خدادادی برای صنعت پتروشیمی است. اگر این پشتوانه وجود نداشته باشد مشکلات زیادی برای تولید کنندگان به وجود می‌آید همانطور که پارسال در اروپا این طور شد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اعلام خبری خوش در آستانه نوروز، اعلام کرد:  تولید محصولات پتروشیمی ایران به مرز تولید ۹۲ میلیون تن در سال رسیده است و این امر موجب افتخار است زیرا این رقم تولید با وجود تحریم‌های شدید بین المللی میسر شده است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۵۵۰ گرید مختلف در صنعت پتروشیمی و پلیمر تولید می‌ شود و این موفقیت‌ها با وجود ۸ سال جنگ تحمیلی حاصل شده و متخصصان داخلی توانستند به سرعت مجتمع‌های پتروشیمی را به مدار تولید بازگردانند.

معاون وزیر نفت تصریح کرد:  بر اساس برنامه هفتم توسعه ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی بیش از دو برابر خواهد شد. این در حالی است که در ابتدای انقلاب ما در حوزه‌های مختلف وابسته بودیم مانند کاتالیست‌ها و دانش فنی و تعمیرو نگهداری تأسیسات. ولی در اینجا اعلام می‌کنیم که در این زمینه‌ها هیچ وابستگی‌ای نداریم.

شاهمیرزایی گفت: در دولت سیزدهم تلاش ما این بود که در زمینه تولید کاتالیست‌ها هم به خودکفایی کامل برسیم و شخص وزیر محترم نفت کاملا در جریان این تغییرات و پیشرفت‌ها بوده و هست و تا پایان دولت و تلاش‌های کارشناسان در این عرصه‌ها و زمینه تولید کاتالیست هم به خودکفایی کامل خواهیم رسید.

وی تصریح کرد: هر چقدر شدت تحریم‌ها بیشتر شود ما تلاش بیشتری خواهیم کرد تا به خودکفایی بیشتر برسیم.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه در بحث دانش بنیان و تولید توربین‌ها و کمپرسورها به خودکفایی رسیده ایم، افزود: ما هاب‌های جدیدی در مناطق مکران و جاسک تعریف کرده‌ایم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز روزافزون محصولات پتروشیمی در کشور و صنعت باشیم و در این زمینه‌ها سرمایه‌گذاری کرده ایم.

وی گفت شرکت ملی صنایع پتروشیمی بیش از ۱۱۰ طرح بزرگ و کوچک در حال حاضر در کشور تعریف کرده که در حال اجرا هستند و این طرح‌ها برای سرمایه‌گذاران بسیار جذاب هستند و بازدید‌هایی از کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی از این طرح‌ها انجام شده است.

این مقام مسئول با بیان این که صنعت پتروشیمی ایران بدون ریسک است و هر کسی با هر مقدار سرمایه‌گذاری در این بخش می‌تواند به سود برسد،  اظهار داشت: ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی بسیار بسیار بالاست و بسیار سودآور و جذاب است. ذخایر عظیم نفت و گاز کشور ما به همراه تولید پایدار هیدروکربن‌ها پشتوانه اطمینان بخش بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاران است. ما قبلا هم این آمادگی را اعلام کرده بودیم و ایران می‌تواند یک بازار بلند مدت برای سرمایه‌گذاران باشد.

وی گفت فضای سرمایه‌گذاری در ایران فضایی امن و با اطمینان برای سرمایه‌گذاران است و توسعه صنعت موجود شده تا تولید ناخالص داخلی ایران رشد داشته باشد به طوری که دیگر هیچ نیروی خارجی نمی‌تواند جلوی این پیشرفت و توسعه را بگیرد.

شاهمیرزایی اظهار داشت: صنعت پتروشیمی به یک دانشگاه بزرگ تبدیل شده و روزانه قراردادهای مختلف کاتالیست یکی پس از دیگری به امضا می‌رسد و کسی نمی‌تواند مانع صادرات محصولات پتروشیمی ما شود.

مرتضی شاهمیرزایی  در خصوص اقدامات محیط زیستی در صنعت پتروشیمی، گفت: برخلاف تصور عمومی که صنعت پتروشیمی را یک صنعت آلوده کننده تلقی می‌کند، طرح‌های محیط زیستی زیادی تعریف شده تا بتواند جلوی آلودگی محیطی را در مناطق عملیات مجتمع‌ها بگیرد.

وی در پایان از تمامی سرمایه‌گذاران دعوت کرد تا از قطب‌های پتروشیمی کشور بازدید کنند و از نزدیک شاهد پیشرفت‌های گسترده در این مناطق باشند. 

 

تعداد بازدید : ۱,۸۲۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید