رئیس‌جمهوری:

تکمیل صنایع پایین‌دستی و زنجیره ارزش سبب بالا رفتن ارزش افزوده می‌شود

تکمیل صنایع پایین‌دستی و زنجیره ارزش سبب بالا رفتن ارزش افزوده می‌شود
(پنج شنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۲) ۱۶:۲۵

رئیس‌جمهوری گفت: خام‌فروشی برای کشور زیان بزرگی به‌همراه دارد و در عوض با تکمیل صنایع پایین‌دستی و زنجیره ارزش می‌توانیم از مواد خامی که در کشور تولید می‌شوند ارزش افزوده بالاتری تولید کنیم.

به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی امروز (پنجشنبه، ۱۲ بهمن‌ماه) در ادامه برنامه‌های دومین سفر دولت مردمی به استان هرمزگان در آیین بهره‌برداری از ۱۵۷ پروژه حوزه صنعت و انرژی اظهار کرد: امروز عنوان ایران پیشرفته و فناور زیبنده ایران اسلامی است.

وی با اشاره به آغاز بهره‌برداری از ۱۵۷ پروژه و طرح در حوزه‌های صنعتی و انرژی افزود: یکی از این طرح‌ها، پروژه بزرگ نیروگاه اتمی در سیریک است که ازسوی رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام شد، احداث این نیروگاه ۵ هزارمگاواتی به‌عنوان یک زیرساخت برای اقتصاد و پیشرفت کشور بسیار مهم است و امیدواریم به دست توانای مهندسان، کارگران و فعالان در این عرصه بتواند هرچه سریع‌تر عملیاتی شود و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه امروز مهم‌ترین محور کار برای همه ما تلاش در مسیر رشد تولید است، تصریح کرد: کشور ظرفیت‌های بسیاری دارد و همه باید برای بالفعل شدن این ظرفیت‌ها تلاش کنیم. یکی از نکات مهم در کنار تلاش برای مدیریت رشد تولید، مدیریت مصرف است، اگر مصرف مدیریت نشود، هر قدر هم که تولید افزایش یابد باز ممکن است برای تامین نیازهای کشور مجبور به خرید از خارج و واردات باشیم.

وی با بیان اینکه اگر مصرف مدیریت نشود، همه هزینه‌هایی که باید صرف سرمایه‌گذاری، اشتغال و افزایش ثروت کشور شود، با مصرف بی‌رویه هدر می‌رود، گفت: در کنار اینها باید برای ارتقای کیفیت و افزایش صادرات نیز تلاش کنیم. یکی از کارهای سازنده‌ای که در کشور با رهنمودها و هدایت‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی انجام شده جلوگیری از خام‌فروشی و صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر است.

رئیسی اظهار کرد: خام‌فروشی برای کشور زیان بزرگی به همراه دارد و در عوض با تکمیل صنایع پایین‌دستی و زنجیره ارزش می‌توانیم از مواد خامی که در کشور تولید می‌شوند ارزش افزوده بالاتری تولید کنیم.

رئیس‌جمهوری با قدردانی از همه کسانی که برای اجرای این پروژه‌ها تلاش کرده‌اند، گفت: بهره‌براری از این واحدها گام مهمی در جهت ارتقای استقلال اقتصادی کشور است. ما این روزها استقلال سیاسی کشور را جشن می‌گیریم، اما یکی از جلوه‌های مهم استقلال کشور، استقلال اقتصادی است، آنچه امروز افتتاح شد جلوه مهمی از ما می‌توانیم است و شما نشان دادید که می‌توانید.

تعداد بازدید : ۱,۳۴۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید