پیشرفت پتروشیمی آلای مهستان از مرز 44 درصد گذشت

پیشرفت پتروشیمی آلای مهستان از مرز 44 درصد گذشت
(دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲) ۱۵:۵۲

پیشرفت فیزیکی پتروشیمی آلای مهستان تا پایان دی‌ماه به حدود 44.13 درصد رسید برای تأمین هفتاد درصد از تجهیزات به‌کاررفته در این پروژه با شرکت‌های داخلی قرارداد منعقد شده است.

 به گزارش نیپنا به نقل از روابط عمومی شرکت  پتروشیمی آلای مهستان، اصغر توکلی ا فزود: تاکنون بالغ‌بر پنجاه میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی از محل تأمین تجهیزات مورد نیاز این پروژه انجام شده است و پیش‌بینی می‌شود پروژه در تیرماه 1404 به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به ظرفیت سالانه تولید سیصد هزار تنی این  پتروشیمی  در سال نخست بهره‌برداری اظهار کرد: محصول نهایی این پروژه پلی‌پروپلین است. این محصول در کشور تولید می‌شود اما برای اولین‌بار، در  پتروشیمی  آلای مهستان پلی‌پروپلین به روش نوین  PDH تولید خواهد شد.

مدیرعامل پتروشیمی آ لای مهستان ادامه داد: خوراک پتروشیمی  آلای مهستان از طریق شرکت پتروپالایش کنگان تهیه می‌شود که قرارداد آن منعقد شده است، این  پتروشیمی  در حداکثر ظرفیت اسمی خود، توانایی تولید سالانه 450 هزار تن پلی‌پروپلین را دار است. عمده محصول تولیدی این واحد صادر خواهد شد که باعث ارزآوری حدود پانصد میلیون یورویی در سال برای کشور و صندوق بازنشستگی صنعت نفت می‌شود.

توکلی گفت: در طی دو سال گذشته پروژه به‌ صورت میانگین، ماهیانه 1.65 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی با اشاره به تولید سالانه یک میلیون و سیصد هزار تن پلی‌پروپیلن در کشور، تصریح کرد: در حال حاضر، سالانه حدود صد هزار تن پلی‌پروپلین وارد کشور می‌شود. با توجه به طرح‌های در دست اجرای صنایع پایین‌دستی کشور در چند سال آینده نیاز به این محصول راهبُردی به دو میلیون تن خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی آلای مهستان خاطرنشان کرد: میزان تولید پلی‌پروپلین در حال حاضر در جهان سالانه نود میلیون تن است و تقاضای جهانی آن در هر سال، 6.4 درصد رشد خواهد داشت.

تعداد بازدید : ۱,۵۴۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید